تبلیغات
فرهنگ و هنر کردستان - آلبوم شهر خاموش کلهر برای حلبچه
 آلبوم شهر خاموش کلهر برای حلبچه ... موسیقی

گزارش نیویورک تایمز درباره کیهان کلهر

آلبوم شهر خاموش برای حلبچه

كیهان كلهر را باید "نوازنده سفر" لقب داد. او طی امسال و سال گذشته یكی از پركارترین دوره‌های كاری خود را پشت‌سر گذاشته است. اوایل امسال دانشجویان و استادان دانشگاه "ییل" شاهد هنرنمایی او در تك‌نوازی كمانچه بودند و بعد هم در ژاپن با گروه موسیقی "جاده ابریشم" روی صحنه رفت. چندی بعد در لبنان برنامه اجرا كرد و بعد به مصر رفت و در كنار اهرام ثلا‌ثه كمانچه نواخت. حالا‌ هم كه قصد دارد در مجموعه برنامه‌های گروه "جاده ابریشم" در ایالت كالیفرنیای آمریكا روی صحنه برود...


گزارش نیویورک تایمز درباره کیهان کلهر

آلبوم شهر خاموش برای حلبچه

كیهان كلهر را باید "نوازنده سفر" لقب داد. او طی امسال و سال گذشته یكی از پركارترین دوره‌های كاری خود را پشت‌سر گذاشته است. اوایل امسال دانشجویان و استادان دانشگاه "ییل" شاهد هنرنمایی او در تك‌نوازی كمانچه بودند و بعد هم در ژاپن با گروه موسیقی "جاده ابریشم" روی صحنه رفت. چندی بعد در لبنان برنامه اجرا كرد و بعد به مصر رفت و در كنار اهرام ثلا‌ثه كمانچه نواخت. حالا‌ هم كه قصد دارد در مجموعه برنامه‌های گروه "جاده ابریشم" در ایالت كالیفرنیای آمریكا روی صحنه برود...


به گزارش سرویس فرهنگ و هنر سایت خبری ایران به نقل از نیویورک تایمز(INA)، قرار است در این برنامه كه حمیدرضا نوربخش (خواننده)، سیامك آقایی (سنتور) و سیامك جهانگیری (نی) هم حضور دارند، كلهر قطعاتی از موسیقی ایرانی را روی صحنه ببرد. این برنامه اوایل مهرماه برپا می‌شود و در طی آن یویو یاما (نوازنده ویولن‌سل چینی ساكن آمریكا و سرپرست گروه "جاده ابریشم)" هم حضور خواهد داشت.

اما مهم‌تر از همه اینها، آلبوم "شهر خاموش" كلهر است كه برای كودكان حلبچه ضبط شده و قرار است تا چندی دیگر به بازار موسیقی عرضه شود. روزنامه نیویورك‌تایمز طی روزهای گذشته به بهانه ضبط این آلبوم به بررسی جایگاه فرهنگی این نوازنده برجسته ایرانی پرداخته و از او به‌عنوان موسیقیدانی یاد كرده كه نقش سفیر فرهنگی را ایفا می‌كند.

ویواین شواتیزر (نویسنده این گزارش) در مورد "شهر خاموش" می‌نویسد: "در شهر خاموش اثری سحركننده و تاثیرگذار درباره روستای حلبچه است؛ روستایی كه صدام‌حسین آن را بمباران شیمیایی كرد. در این اثر ساز كمانچه ماتم و زاری كودكان حلبچه را به مخاطب منتقل می‌كند."

برپایه این گزارش، كلهر "شهر خاموش" را با همراهی نوازندگان گروه بروكلین رایدر ضبط كرده است. نویسنده گزارش در ادامه به توصیف فضای حاكم بر این اثر می‌پردازد و می‌نویسد: "شهر خاموش با بداهه‌نوازی كمانچه آغاز می‌شود، زمزمه‌ای در یك مخروبه كه به‌طرز ترسناكی گردوخاك پخش‌شده در هوا و ویرانه‌های بمباران را تداعی می‌كند. این زمزمه با آهنگی كردی همراه است كه دوباره ساختن روستای ویران‌شده را یادآوری می‌كند. این آهنگ البته برای كلهر 45 ساله طنین ویژه‌ای دارد؛ برای او كه در تهران متولد شد اما اصل و نسبی كردی دارد." نویسنده این گزارش در ادامه نقل‌قولی از كلهر می‌آورد كه صدای ساز كمانچه را "صدایی گرم و خیلی نزدیك به صدای انسان" توصیف كرده است. ‌در بخش دیگر گزارش، اشاره‌ای به اسامی همكاران كلهر در ضبط این اثر (كولین یاكوبسن، جاناتان گاندلسمن، نیكلا‌س كورد، سیامك آقایی و اریك یاكوبسن) شده و ارزیابی آنها از همكاری با این نوازنده ایرانی آمده است.

 
نیكلا‌س كورد درباره "شهر خاموش" و همكاری با كلهر می‌گوید: "این اثر نتیجه هشت سال یادگیری و تجربه است. اولین باری كه ما كلهر را دیدیم خیلی از دیدار او لذت بردیم. مجذوب جهان ذهنی او شدیم، اما در آغاز فكر نمی‌كردیم روزی بتوانیم چنین اثر رویایی‌ای با هم ضبط كنیم."
 
نویسنده گزارش در ادامه به بداهه‌نوازی در این اثر اشاره می‌كند و می‌نویسد: "آغاز شهر خاموش با بداهه‌نوازی همراه است، مهارتی كه در سنت موسیقی كلا‌سیك فارسی سابقه‌ای دیرینه دارد. بداهه‌نوازان كار خود را بر پایه مجموعه‌‌ای از ملودی‌ها و موتیف‌ها كه "ردیف" خوانده می‌شوند، قرار می‌دهند. موسیقیدانان كلا‌سیك غربی به ندرت در كارهایشان بداهه‌نوازی داشته‌اند اما اعضای بروكلین رایدر برای اولین بار بخت خود را در این زمینه با بداهه‌نوازی كلهر، آزموده است.
 
شوایترز در ادامه به تلا‌ش‌های كیهان كلهر برای نزدیك كردن ملت‌ها از طریق موسیقی می‌پردازد و همكاری او با شجاعت حسین‌خان نوازنده سیتار هندی را در این راستا ارزیابی می‌كند. این دو كه سابقه همكاری 8 ساله با هم دارند تا به حال آلبوم‌های موسیقی "غزل یك" و "غزل دو" را منتشر كرده‌اند.
 
به زعم نویسنده نیویورك‌تایمز، همكاری این دو نوازنده را می‌توان نزدیكی دو فرهنگ به هم دانست. او در این‌باره می‌افزاید: "كلهر در موسیقی‌اش روی فهم عمیقی از موسیقی فرهنگ‌ها تاكید دارد. او به عنوان یك موسیقیدان ایرانی بارها و بارها برنامه‌های متعددی برای تماشاگران غربی اجرا كرده است. با اینكه طی سال‌های اخیر با سوال‌های سیاسی زیادی روبه‌رو شده اما همواره بر این نكته تاكید دارد كه یك سفیر فرهنگی است نه یك سیاستمدار."

به هر حال آنچه در گزارش نیویورك‌تایمز از همه‌چیز برجسته‌تر است، تاكید بر ابعاد فرهنگی تلا‌ش‌های بین‌المللی كلهر در عرصه موسیقی است. همه اینها در حالی است كه از آخرین كنسرت مستقل كلهر در تهران 5 سال می‌گذرد. در حقیقت صدای كمانچه كلهر طی سال‌های اخیر بیش از آنكه در تهران شنیده شود در دیگر پایتخت‌های دنیا به گوش خورده است. این نوازنده متولد سال 1342 در خانواده‌ای كرد است. كلهر كار موسیقی را از 5 سالگی شروع كرد و مدتی هم با گروه شیدا همكاری داشته است. او از 17 سالگی مقیم ایتالیا بوده و سپس در رشته آهنگسازی در دانشگاه كارلتن‌اتاوا (كانادا) فارغالتحصیل شده است. كلهر یك بار هم نامزد جایزه معتبر گرمی شده است.

نوشته شده توسط hamid hamidi در شنبه 23 شهریور 1387 و ساعت 01:09 ق.ظ
ویرایش شده در پنجشنبه 10 شهریور 1390 ساعت 12:03 ق.ظ
 نوشته های پیشین
+ اولین شعر نو فارسی / ابوالقاسم لاهوتی کرمانشاهی
+ کردها در مصر
+ آموزش زبان کردی در بوکان
+ نمایشگاه عکس رسانه ای " هه ناسه "
+ " نظامی گنجوی " و عشق به مادری کرد نژاد
+ ملکه زیبایی 2012 کردستان
+ زندگینامه دوبلور کرمانشاهی استاد منوچهر اسماعیلی
+ از خوانندگی تا پزشکی، از گویندگی تا سیاست در گفتگویی با عمر دزه ای
+ گفتگو با استاد مظهر خالقی
+ پر کاربردترین اسامی در میان کردها در سال 89
+ زندگینامه دو بازیگر کرد سریال ستایش
+ پژوهشی در تاریخ و فرهنگ كُردهای چهاردولی
+ عالی‌ترین درجه هنری موسیقی ایران به دو هنرمند کرد اعطا شد
+ بزرگداشت عبدالله ابریشمی پژوهشگر تاریخ قوم كرد
+ حسام الدین لرنژاد: دیگر ترانه های مذهبی نمی خوانم
+ ساخت جدید ترین فیلم ماهسون در استانبول و دیاربکر
+ بیله دمیرتاش، ستاره کرد در سینمای دنیا
+ نویسنده نامدارآلمانی کردتبارشیرکو فتاح:
+ گزارش كوردنیوز از موفقیت فیلمساز كردستانی
+ آلبوم شهر خاموش کلهر برای حلبچه
+ آراء هیات داوران هفتمین جشنواره تئاتر کردی
+ محمد اوزون نویسنده و رمان نویس مشهور کردستان ترکیه: آثار و فعالیتها
+ معرفی صدا و سیمای کردستان
+ گزارشی از کنسرت بی سابقه شوالیه آواز ایران
+ تصاویری از تاریخ و فرهنگ کردستان
+ گزارش تصویری از حضور شجریان در کردستان عراق
+ «دارین زانیار» پاپ استاری با صدای سحرآمیز
+ گفت‌وگو با ابراهیم سعیدی كارگردان مستند بلند همه مادران من
+ بابك امینی در سینه فونداسیون جشنواره بین‌المللی كن
+ آلبوم موسیقی کردی "دیلان" منتشر شد.

صفحات :