تبلیغات
فرهنگ و هنر کردستان - پر کاربردترین اسامی در میان کردها در سال 89
 پر کاربردترین اسامی در میان کردها در سال 89 ... عمومی

 

به گزارش «کردستان امروز» به نقل از ایرنا، در این میان نگاه مردم كردستان به فرهنگ نامگذاری، تركیبی از آموزه های دینی و فرهنگ اصلی كردی با نگاهی به اصالت های ایرانی است كه در نامگذاری فرزندان نیز تاثیر گذار بوده است...

 

بر اساس آمار ثبت احوال در سال 89 در بخش اسامی پسران در كشور به ترتیب امیرعلی، ابوالفضل، امیرحسین، علی ، محمد و امیر محمد بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده اند.
تاثیر ائمه و بزرگان دینی در نامگذاری دختران ایران زمین نیز صدق پیدا كرده و به طوریكه شش اسم فاطمه ، زهرا ، ستایش، هستی ، زینب و نازنین زهرا بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش «کردستان امروز» به نقل از ایرنا، در این میان نگاه مردم كردستان به فرهنگ نامگذاری، تركیبی از آموزه های دینی و فرهنگ اصلی كردی با نگاهی به اصالت های ایرانی است كه در نامگذاری فرزندان نیز تاثیر گذار بوده است.
فرهنگ غنی و سابقه تاریخی كردستان به عنوان ظرفیتی مغتنم این دیار را از گزند آسیب ها و هجمه های فرهنگی مصون نگه داشته و در مسیر توسعه فرهنگی به پیش رفته است.
مردم كردستان با تاثر از داشته های بر گرفته از پیشینیان و با نگاهی به ساختارهای زبانی توانسته اند در دنیای متاثر از اینترنت و ارتباطات الكترونیكی همچنان این بخش از زندگی و فرهنگ خود را مصون بدارند و آن را حفظ كنند.
بر اساس آمارهای ثبت احوال كردستان در میان اسامی پسران در سال 89 اسامی محمد با فراوانی 758 نفر، آرتین ( به معنای پاكی و تقدس) با فراوانی 304 نفر و ماردین (نام یكی از شهرهای كردستان تركیه ) نیز با فراوانی 280 نفر بیشترین اسامی كردی را به خود اختصاص داده اند.
در ادامه نیز اسامی مانند سارو ( نام پرنده ای سیاه رنگ در هندوستان كه مانند طوطی سخن گو می باشد) با فراوانی 256 و ماهان نیز با فراوانی 220 نفر بیشترین فراوانی اسمی را در میان پسران كردستانی به خود اختصاص داده است.
در حوزه اسامی دختران نیز ستایش با فراوانی 375 نفر، هستی با فراوانی 342 نام، ئه وین (به معنی عشق) با فراوانی 268 نام ، شنیا ( به معنای وزیدن نسیم) با فراوانی 244 نام و نیان ( به معنای لطیف و دلپذیر) با فراوانی 228 اسم نیز به ترتیب بیشترین فراوانی نامگذاری را در سال 89 در استان كردستان به خود اختصاص داده اند.
در پنج ماهه نخست سال جاری نیز در استان كردستان و در بخش پسران محمد با 334 نام، آرتین با 133 نام، ماردین با 113 نام، سارو با 105 نام و عرشیا نیز با 94 نام بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده اند.
در بخس دختران نیز در پنج ماهه نخست سال جاری ستایش با 202 اسم، هستی با 129 اسم، ئه وین با فراوانی 115 نفر ، باران با فراوانی 113 نفر و نیان هم با فراوانی 110 اسم بیشترین فراوانی نامگذاری را در استان كردستان داشته اند.
امروزه متأسفانه برخی پدران و مادران به جای اندیشیدن به بار ارزشی و تأثیر روانی نام در آینده و مناسبات زندگی فرزندان، به نادر بودن، تازه بودن و استثنایی بودن آن می‌اندیشند و گاه از این كه در میان همسالان ، همنام فرزندشان یافت نمی‌شود با تفاخر و غرور یاد می‌كنند، در حالی كه ممكن است همین نام در تقلیدهای سطحی‌اندیشانه نیز فراوان و عادی شود و چه بسا در آینده نه چندان دور مشكلات عدیده ای را نیز به دنیال داشته باشد.
ارتقای فرهنگ مسئولیت‌پذیری والدین در برابر فرزندان، ترویج فرهنگ انتخاب نام نیك برای فرزندان و پرهیز از گرایش به اسامی بی‌محتوا و نامأنوس از جمله ضرورت هایی است كه باید در نامگذاری فرزندانمان به ان اهمیت دهیم.

منبع:سایت کردستان امروز

نوشته شده توسط hamid hamidi در یکشنبه 10 مهر 1390 و ساعت 11:47 ب.ظ
ویرایش شده در یکشنبه 14 خرداد 1391 ساعت 05:14 ب.ظ
 نوشته های پیشین
+ اولین شعر نو فارسی / ابوالقاسم لاهوتی کرمانشاهی
+ کردها در مصر
+ آموزش زبان کردی در بوکان
+ نمایشگاه عکس رسانه ای " هه ناسه "
+ " نظامی گنجوی " و عشق به مادری کرد نژاد
+ ملکه زیبایی 2012 کردستان
+ زندگینامه دوبلور کرمانشاهی استاد منوچهر اسماعیلی
+ از خوانندگی تا پزشکی، از گویندگی تا سیاست در گفتگویی با عمر دزه ای
+ گفتگو با استاد مظهر خالقی
+ پر کاربردترین اسامی در میان کردها در سال 89
+ زندگینامه دو بازیگر کرد سریال ستایش
+ پژوهشی در تاریخ و فرهنگ كُردهای چهاردولی
+ عالی‌ترین درجه هنری موسیقی ایران به دو هنرمند کرد اعطا شد
+ بزرگداشت عبدالله ابریشمی پژوهشگر تاریخ قوم كرد
+ حسام الدین لرنژاد: دیگر ترانه های مذهبی نمی خوانم
+ ساخت جدید ترین فیلم ماهسون در استانبول و دیاربکر
+ بیله دمیرتاش، ستاره کرد در سینمای دنیا
+ نویسنده نامدارآلمانی کردتبارشیرکو فتاح:
+ گزارش كوردنیوز از موفقیت فیلمساز كردستانی
+ آلبوم شهر خاموش کلهر برای حلبچه
+ آراء هیات داوران هفتمین جشنواره تئاتر کردی
+ محمد اوزون نویسنده و رمان نویس مشهور کردستان ترکیه: آثار و فعالیتها
+ معرفی صدا و سیمای کردستان
+ گزارشی از کنسرت بی سابقه شوالیه آواز ایران
+ تصاویری از تاریخ و فرهنگ کردستان
+ گزارش تصویری از حضور شجریان در کردستان عراق
+ «دارین زانیار» پاپ استاری با صدای سحرآمیز
+ گفت‌وگو با ابراهیم سعیدی كارگردان مستند بلند همه مادران من
+ بابك امینی در سینه فونداسیون جشنواره بین‌المللی كن
+ آلبوم موسیقی کردی "دیلان" منتشر شد.

صفحات :