تبلیغات
فرهنگ و هنر کردستان - کنسرت کامکارها ازاول تا 4 شهریور ماه امسال
 کنسرت کامکارها ازاول تا 4 شهریور ماه امسال ...

کنسرت کامکارها ازاول تا 4 شهریور ماه امسال

به گزارش سایت خانه موسیقی، کنسرت کامکارها از اول تا چهارم شهریور ماه در تالار وزارت کشور برگزار می شود. تفاوت عمده این برنامه تکنوازی کامکارها و نوازندگان جوانی است که گروه را به عنوان نوازنده میهمان معرفی می کنند...

کنسرت کامکارها ازاول تا 4 شهریور ماه امسال

به گزارش سایت خانه موسیقی، کنسرت کامکارها از اول تا چهارم شهریور ماه در تالار وزارت کشور برگزار می شود. تفاوت عمده این برنامه تکنوازی کامکارها و نوازندگان جوانی است که گروه را به عنوان نوازنده میهمان معرفی می کنند.هوشنگ کامکار درباره این برنامه گفت: «هفتاد تا هشتاد درصد قطعات این کنسرت قطعات جدید است. هشت قطعه جدید برای بخش اول و دوم کنسرت که بخش کردی و فارسی است. دو قطعه فارسی نیز که سال گذشته بسیار مورد استقبال قرار گرفت، امسال مجددا اجرا می شود. قطعات بیشتر در دستگاه های شور، دشتی و بعضی قطعات در نوا اجرا می شود.»
کامکار ادامه داد: «در برنامه نقد نغمه که درباره کنسرت کامکارها بود، انتقاداتی درباره اینکه چرا نوازندگان گروه کامکارها به تکنوازی نمی پردازند، برای همین هم امسال در میان هر کدام از قطعات فارسی تکنوازی قرار دادیم اما تکنوازی تنها منحصر به کامکارها نیست حیفمان آمد نوازندگان جوانی که در این کنسرت هستند تکنوازی نکنند. در حقیقت این فضا و موقعیتی که در این کنسرت داریم، را در اختیار جوانان هم قرار می دهیم تا آنها هم بتوانند توانایی و استعدادهایشان را نشان دهند.»او افزود: «از میان نوازندگان میهمان ارژنگ سیفی زاده(تار)، شروین مهاجر(کمانچه)، امیر حقیقی (دف) به تکنوازی می پردازند. خواننده میهمان هم نخواهیم داشت. نوازندگی گروه را هم بیژن بر عهده دارد و صبا کامکار و مریم ابراهیم پور نیز او را همراهی می کنند.»بیژن کامکار نیز با اشاره به اینکه برخی از اجرای گروهی موسیقی ایرانی انتظار مشابهی مثل اجرا کنسرت سمفونیک دارند گفت: «موسیقی ایرانی هر چقدر هم به صورت گروهی و یا جمعی اجرا شود مثل کنسرت سمفونیک نمی شود. قضاوت و مقایسه کنسرت های پاپ، کلاسیک و سنتی صحیح نیست. از موسیقی ایرانی باید به اندازه بضاعت آن و به اندازه بضاعت گروهی که اجرا می کند باید توقع داشت. هوشنگ و ارسلان هارمونی و سازبندی را به خوبی می شناسند و انجام می دهند اما بازه هم باید به اندازه موسیقی ایرانی از آن توقع داشت.» کامکار با اشاره به اینکه اجرا در شهرهای دیگر ایران بسیار مشکل است و ما نمی توانیم از پس آن برآئیم گفت: «اگر کسی پیدا شود که برای ما کنسرت های شهرستان ها را اجرا هماهنگ کند با کمال میل در شهرهای ایران برنامه می گذاریم. به خصوص در مناطق کرد نشین. اگر شرایط فراهم باشد همین فردا در مهاباد و سنندج برنامه می گذاریم. ما نمی توانیم این سو و آن سو برویم و جزئیات اجرا را دنبال کنیم و کار موزیسین اجرای موسیقی است. همین کنسرت تهران را هم اگر خانه موسیقی برایمان انجام نمی داد ما کاری نمی توانستیم بکنیم و اجرایی نداشتیم.»سپس هوشنگ کامکار با اشاره به اینکه مردم باید نسبت به موسیقی آگاهی پیدا کنند و به هر اجرایی آفرین نگویند گفت: «ما انتظار نداریم که مدعوین ما را تشویق کنند. این کف زدن های بی جا باعث توهم برای موزیسین ها و نوازنده ها می شود. مردم بایددقت کنند و برای هر اجرایی و هر موسیقی ای کف نزنند. عکس العمل نشان بدهند چه خوب و چه بد. یادم می آید یک بار که یکی از موزیسین های خارجی در ایران کنسرت داشت می گفت شما ایرانی ها خیلی خوب هستید با اینکه من خیلی بد اجرا کردم باز هم مردم برایم همینطور دست زدند و مرا تشویق کردند. در صورتی که اگر این اشتباهات را در کشور خودم می کردم مردم واکنش تندی نشان می دادند. مردم ما باید به کاری که ارزش هنری دارد ارزش بدهند و اهمیت قائل شوند.من شخصا ناراحت نمی شوم که کنسرت ما را نقد کنند و اشکالات ما را بگویند تا اینکه در آینده آن را برطرف کنیم.»فروش بلیت های این کنسرت به زودی از طریق سایت خانه موسیقی و به صورت آنلاین آغاز می شود.این گروه پس از اجرای تهران به سوئد می رود تا برای افتتاح سالن اوبسالا کنسرت هال در سالن 1200 نفره آنجا کنسرت برگزار کنیم. در آن برنامه اواخر شهریور ماه برگزار می شود نیز قطعاتی که همین کنسرت اجرا خواهند شد. کامکارها در تلاش هستند تا برنامه ای نیز در شهرهای مختلف امریکا و کانادا اجرا کنند.


لینك مطلب:


http://www.iranhmusic.com/article.aspx?id=849


نوشته شده توسط hamid hamidi در چهارشنبه 10 مرداد 1386 و ساعت 09:08 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ اولین شعر نو فارسی / ابوالقاسم لاهوتی کرمانشاهی
+ کردها در مصر
+ آموزش زبان کردی در بوکان
+ نمایشگاه عکس رسانه ای " هه ناسه "
+ " نظامی گنجوی " و عشق به مادری کرد نژاد
+ ملکه زیبایی 2012 کردستان
+ زندگینامه دوبلور کرمانشاهی استاد منوچهر اسماعیلی
+ از خوانندگی تا پزشکی، از گویندگی تا سیاست در گفتگویی با عمر دزه ای
+ گفتگو با استاد مظهر خالقی
+ پر کاربردترین اسامی در میان کردها در سال 89
+ زندگینامه دو بازیگر کرد سریال ستایش
+ پژوهشی در تاریخ و فرهنگ كُردهای چهاردولی
+ عالی‌ترین درجه هنری موسیقی ایران به دو هنرمند کرد اعطا شد
+ بزرگداشت عبدالله ابریشمی پژوهشگر تاریخ قوم كرد
+ حسام الدین لرنژاد: دیگر ترانه های مذهبی نمی خوانم
+ ساخت جدید ترین فیلم ماهسون در استانبول و دیاربکر
+ بیله دمیرتاش، ستاره کرد در سینمای دنیا
+ نویسنده نامدارآلمانی کردتبارشیرکو فتاح:
+ گزارش كوردنیوز از موفقیت فیلمساز كردستانی
+ آلبوم شهر خاموش کلهر برای حلبچه
+ آراء هیات داوران هفتمین جشنواره تئاتر کردی
+ محمد اوزون نویسنده و رمان نویس مشهور کردستان ترکیه: آثار و فعالیتها
+ معرفی صدا و سیمای کردستان
+ گزارشی از کنسرت بی سابقه شوالیه آواز ایران
+ تصاویری از تاریخ و فرهنگ کردستان
+ گزارش تصویری از حضور شجریان در کردستان عراق
+ «دارین زانیار» پاپ استاری با صدای سحرآمیز
+ گفت‌وگو با ابراهیم سعیدی كارگردان مستند بلند همه مادران من
+ بابك امینی در سینه فونداسیون جشنواره بین‌المللی كن
+ آلبوم موسیقی کردی "دیلان" منتشر شد.

صفحات :