تبلیغات
فرهنگ و هنر کردستان - عالی‌ترین درجه هنری موسیقی ایران به دو هنرمند کرد اعطا شد
 عالی‌ترین درجه هنری موسیقی ایران به دو هنرمند کرد اعطا شد ...

عالی‌ترین درجه هنری موسیقی ایران به دو هنرمند کرد اعطا شد

این هنرمندان از سوی کمیته تخصصی موسیقی مستقر در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت دریافت درجه یک هنری به شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران معرفی شدند که مورد تأیید و تصویب شورا قرار گرفته است...


نشان درجه یک هنری به حسن کسایی، مهدی آذرسینا، محمدعلی کیانی نژاد، پشنگ کامکار، آذر هاشمی، سیدمهدی ستایشگر، سیدمحمد میرزمانی و زنده‌یاد میرزاآغه غوثی اعطا شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار موسیقی گروه فرهنگی هنری باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"آیین پایانی بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر با حضور« محمد حسین صفار هرندی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «محمدحسین ایمانی خوشخو» معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «غلامعلی حداد عادل» رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، «محمد حسین احمدی» مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، «کامبیز روشن روان» دبیر جشنواره موسیقی فجر، «مهدی چمران» رییس شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از اساتید موسیقی شب گذشته در تالار وحدت برگزار شد.
حسن کسایی، مهدی آذرسینا، محمدعلی کیانی نژاد، پشنگ کامکار، آذر هاشمی، سیدمهدی ستایشگر، سیدمحمد میرزمانی و زنده‌یاد میرزاآغه غوثی در مدت اخیر نشان درجه یک هنری را از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور دریافت کرده ‌اند که در بخشی از آیین پایانی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، درجه یک هنری این هنرمندان اعطا شد.
این هنرمندان از سوی کمیته تخصصی موسیقی مستقر در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت دریافت درجه یک هنری به شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران معرفی شدند که مورد تأیید و تصویب شورا قرار گرفته است.
شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی تنها شورای صدور مجوز درجه هنری داشتند.

● حسن کسایی

حسن کسایی، هنرمند پیشکوست موسیقی سبک نوینی را در نوازندگی نی ارائه کرد و تاکنون در برنامه های متعدد تکنوازی و همنوازی داشته و آلبوم‌هایی نیز از وی منتشر شده است.
کسایی دارای شهرت و اعتبار جهانی در هنر موسیقی است و سال ۱۳۸۱ نیز به عنوان چهره ماندگار در رشته موسیقی معرفی شد.

● محمدعلی کیانی‌نژاد

کیانی‌نژاد متولد ۱۳۳۱ در بیرجند است و آموختن موسیقی را از هشت سالگی آغاز کرد. سال ۱۳۵۱ وارد دانشکده موسیقی هنرهای زیبا شد و از محضر استاد نورعلی برومند و دیگر استادان بهره برد. کیانی نژاد با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به عنوان مدرس همکاری داشت و با خوانندگانی از جمله محمدرضا شجریان و شهرام ناظری برنامه اجرا کرد. وی در حال حاضر ضمن آهنگسازی در دانشگاه نیز تدریس می‌کند.

● سیدمهدی ستایشگر

سیدمهدی ستایشگر متولد ۱۳۲۷ تهران است که از نوجوانی تحصیل ردیف موسیقی را نزد استاد نورعلی برومند آغاز کرد. ستایشگر در کنسرت‌های مختلفی نوازندگی کرده است و تألیفاتی از جمله «واژه نامه موسیقی ایران زمین» و «رباب رومی» دارد.

● مهدی آذرسینا

آذرسینا متولد ۱۳۲۵ است و از کودکی به فراگیری موسیقی پرداخت. آذرسینا فارغ التحصیل موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و سالها در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به تعلیم موسیقی پرداخت.

● محمد میرزمانی

سیدمحمد میرزمانی متولد ۱۳۳۵ از نوجوانی موسیقی را پیگری کرد و در هنرستان عالی موسیقی به فراگیری موسیقی پرداخت. میرزمانی از سال ۱۳۵۹ نیز به آهنگسازی پرداخت.

● پشنگ کامکار

پشنگ کامکار متولد ۱۳۳۰ سنندج و فارغ التحصیل موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و تکنوازیها و گروه نوازی‌هایی را داشته است. کامکار به تدریس ساز تخصصی سنتور در دانشکده هنر و معماری نیز مشغول است و در حال حاضر با گروه کامکار به اجری برنامه می‌پردازد.● آذر هاشمی

آذر هاشمی پس از تحصیل در هنرستان موسیقی ملی در وین اتریش در رشته آهنگسازی تحصیل کرد هاشمی کنسرتها و برنامه‌های مختلفی را در داخل و خارج نیز اجرا کرده است.

آذرهاشمی دبیری و داوری جشنواره‌های مختلف موسیقی از جمله دبیری جشنواره گل یاس را بر عهده داشته است و به تدریس موسیقی نیز می‌پردازد.

● خلیفه میرزا آغه‌غوثی

آغه غوثی متولد سال ۱۳۰۷ سنندج سابقه ای ۵۰ ساله در عرصه دف نوازی و مولودی خوانی داشت و در برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی برنامه اجرا کرده است. وی در اسپانیا، هلند، اسکاتلند، ایتالیا، فرانسه و... برنامه هایی را اجرا کرده است میرزا آغه غوثی سال گذشته روی در نقاب خاک کشید.

منبع: خبرگزاری ایسکا نیوز


نوشته شده توسط hamid hamidi در سه شنبه 3 دی 1387 و ساعت 02:47 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ اولین شعر نو فارسی / ابوالقاسم لاهوتی کرمانشاهی
+ کردها در مصر
+ آموزش زبان کردی در بوکان
+ نمایشگاه عکس رسانه ای " هه ناسه "
+ " نظامی گنجوی " و عشق به مادری کرد نژاد
+ ملکه زیبایی 2012 کردستان
+ زندگینامه دوبلور کرمانشاهی استاد منوچهر اسماعیلی
+ از خوانندگی تا پزشکی، از گویندگی تا سیاست در گفتگویی با عمر دزه ای
+ گفتگو با استاد مظهر خالقی
+ پر کاربردترین اسامی در میان کردها در سال 89
+ زندگینامه دو بازیگر کرد سریال ستایش
+ پژوهشی در تاریخ و فرهنگ كُردهای چهاردولی
+ عالی‌ترین درجه هنری موسیقی ایران به دو هنرمند کرد اعطا شد
+ بزرگداشت عبدالله ابریشمی پژوهشگر تاریخ قوم كرد
+ حسام الدین لرنژاد: دیگر ترانه های مذهبی نمی خوانم
+ ساخت جدید ترین فیلم ماهسون در استانبول و دیاربکر
+ بیله دمیرتاش، ستاره کرد در سینمای دنیا
+ نویسنده نامدارآلمانی کردتبارشیرکو فتاح:
+ گزارش كوردنیوز از موفقیت فیلمساز كردستانی
+ آلبوم شهر خاموش کلهر برای حلبچه
+ آراء هیات داوران هفتمین جشنواره تئاتر کردی
+ محمد اوزون نویسنده و رمان نویس مشهور کردستان ترکیه: آثار و فعالیتها
+ معرفی صدا و سیمای کردستان
+ گزارشی از کنسرت بی سابقه شوالیه آواز ایران
+ تصاویری از تاریخ و فرهنگ کردستان
+ گزارش تصویری از حضور شجریان در کردستان عراق
+ «دارین زانیار» پاپ استاری با صدای سحرآمیز
+ گفت‌وگو با ابراهیم سعیدی كارگردان مستند بلند همه مادران من
+ بابك امینی در سینه فونداسیون جشنواره بین‌المللی كن
+ آلبوم موسیقی کردی "دیلان" منتشر شد.

صفحات :