تبلیغات
فرهنگ و هنر کردستان - گزارشی از کنسرت بی سابقه شوالیه آواز ایران
 گزارشی از کنسرت بی سابقه شوالیه آواز ایران ...

گزارشی از کنسرت بی سابقه شوالیه آواز ایران

آخرین شب کنسرت شهرام ناظری و گروه مولوی دیشب با حضور بی سابقه بیش از پنج هزار نفر از جمله هنرمندان بنامی چون بیضایی . قبادی . درخشنده . انتظامی. جعفر پناهی  در مجموعه کاخ موزه نیاوران برگزار شد...

گزارشی از کنسرت بی سابقه شوالیه آواز ایران

آخرین شب کنسرت شهرام ناظری و گروه مولوی دیشب با حضور بی سابقه بیش از پنج هزار نفر در مجموعه کاخ موزه نیاوران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در آخرین شب کنسرت شهرام ناظری تعداد زیادی از میهمانان کاخ بدون داشتن بلیت به شوق دیدن برنامه شوالیه آواز به محل اجرا آمده بودند و به همین سبب مخاطبان کنسرت بیش ازظرفیت تعیین شده به نظر می رسید به طوری که درحاشیه محل اجرا صندلی های بدون شماره چیده شده و اطراف فضای باز مجموعه نیز جمعیتی بر روی چمن های محوطه نشسته بودند.

با توجه به این جمعیت که بیش از پنج هزار نفر تخمین زده می شد می توان گفت رکورد جدیدی برای برگزاری کنسرت موسیقی ایرانی با اجرای شوالیه آواز ایران شب گذشته رقم خورده است.

آخرین شب برنامه، اجرا با تغییرات جزیی در نوازندگی و تکنوازی ها مواجه بود اما در ابتدا همچون شب های دوم و سوم، مقدمه گروه در مقام اصفهان ارائه شد وناظری همراه با گروه آواز خواند وسپس تصنیف "مراگویی چه سانی من چه دانم" وتصنیف سلسله موی دوست در بیات اصفهان وآواز در دستگاه نوا،مثنوی معنوی و تصنیف "قفل زندان بشکنم" اجرا شد .

درادامه عزت الله انتظامی همچون برنامه قبلی مجددا موضوع اعدام نوجوانی را که دریک درگیری به طور ناخواسته دوست اش را به قتل رسانده و از هنرمندان استمداد کرده است را بیان و از حضار برای تهیه مبالغی وجه به منظور اخذ رضایت ولی مقتول درخواست کمک کرد.

بخش دوم کنسرت دیشب، اجرای آوازناظری در دستگاه راست پنجگاه به همراه سه تار نوازی خودش و دو قطعه کردی مربوط به منطقه شکاک(منطقه مرزی بین ایران،عراق و ترکیه)به نام های "های گدی" و مینای دیده م" ودر پایان قطعه "آتش در نیستان" بود که با استقبال بسیار حاضران مواجه شد.

در آخرین شب کنسرت،مصطفی کمال پورتراب،بهرام بیضایی،جعفر پناهی،مژده شمسایی،مدیرعامل خانه هنرمندان،مدیران و قائم مقام شهرداری تهران و...حضور داشتند.

پوران درخشنده درگفتگو با مهر:

عشق به مردم در آواز شهرام ناظری جاری است
موسیقی شهرام ناظری پر از احساس زیبای انسانی است؛ او تمام عشقی که نسبت به آدم ها در دل دارد را در آواز خود جاری می کند.

پوران درخشنده که خود نیز کرد و اهل کرمانشاه است با بیان این مطلب در خصوص کنسرت شهرام ناظری واجرای قطعات کردی گروه موسیقی "مولوی" در کاخ نیاوران به خبرنگار مهرگفت : شهرام ناظری و سابقه موسیقایی او را به دلیل همشهری بودن با او از نزدیک می شناسم ، این خواننده از جمله موزیسین هایی است که درکرمانشاه و در محیطی موسیقی پرور رشد کرده است از همین رو موسیقی ایرانی و موسیقی فولکلور منطقه کردنشین ایران و سایر کشورهای همسایه را به خوبی می شناسد به همین دلیل مقام های کردی را به درستی و با دانش بالای خود اجرا می کند.

این کارگردان در پایان افزود : اجرای دومقام کردی"های گدی" و مینای دیده م" و حضور ساز دیوان در این اجرا مرا به دوران کودکی و عشقی که به مردم سرزمینم دارم برد و حس غریب نوستالژی را در من تازه کرد .

بهمن قبادی درگفتگو با مهر:

موسیقی ناظری مثل همیشه شنیدنی بود
موسیقی شهرام ناظری مانند همیشه خوب و شنیدنی بود و خیلی خوشحالم که بعد از مدتها موسیقی فولکلور منطقه "شکاک" را شنیدیم.

بهمن قبادی کارگردان سینما با بیان این مطلب در خصوص ویژگی های کنسرت گروه "مولوی" به خوانندگی شهرام ناظری به خبرنگار مهر گفت : سازبندی ، ترکیب وچیدمان سازها کنار هم رنگ و بوی خاصی داشت به خصوص حضور ساز دیوان در اجرای مقام های کردی تازگی کم نظیری داشت و به نوعی حس نوستالژیک مرا نسبت به مقام های کردی برانگیخت .

این فیلمساز در ادامه افزود : دو قطعه کردی منطقه شکاک مربوط به منطقه مرزی بین ایران،عراق و ترکیه بود که به معنای واقعی منطبق با موسیقی فولک آن منطقه خاص اجرا شد و امیدورام که شهرام ناظری در آینده چنین کنسرت هایی را در ایلام ، کرمانشاه و کردستان اجرا کند چراکه به اعتقاد من مردم این مناطق بیش از مردم تهران نیازمند موسیقی بومی خودشان هستند برهمین اساس حضور هنرمندانی چون ناظری و یا گروه کامکارها در این مناطق مهم و ضروری است .

وی در پایان با اشاره به برخی مشکلات در اجرا گفت : عمده ترین مشکل کنسرت گروه موسیقی "مولوی" مشکل صدا بود البته این معضل تنها مربوط به این کنسرت نمی شود بلکه کیفیت نازل صدا و صدابرداری مشکل همه کنسرت های موسیقی در ایران است

گزارش تصویری

منبع:

خبرگزاری مهر


نوشته شده توسط hamid hamidi در چهارشنبه 23 مرداد 1387 و ساعت 09:08 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ اولین شعر نو فارسی / ابوالقاسم لاهوتی کرمانشاهی
+ کردها در مصر
+ آموزش زبان کردی در بوکان
+ نمایشگاه عکس رسانه ای " هه ناسه "
+ " نظامی گنجوی " و عشق به مادری کرد نژاد
+ ملکه زیبایی 2012 کردستان
+ زندگینامه دوبلور کرمانشاهی استاد منوچهر اسماعیلی
+ از خوانندگی تا پزشکی، از گویندگی تا سیاست در گفتگویی با عمر دزه ای
+ گفتگو با استاد مظهر خالقی
+ پر کاربردترین اسامی در میان کردها در سال 89
+ زندگینامه دو بازیگر کرد سریال ستایش
+ پژوهشی در تاریخ و فرهنگ كُردهای چهاردولی
+ عالی‌ترین درجه هنری موسیقی ایران به دو هنرمند کرد اعطا شد
+ بزرگداشت عبدالله ابریشمی پژوهشگر تاریخ قوم كرد
+ حسام الدین لرنژاد: دیگر ترانه های مذهبی نمی خوانم
+ ساخت جدید ترین فیلم ماهسون در استانبول و دیاربکر
+ بیله دمیرتاش، ستاره کرد در سینمای دنیا
+ نویسنده نامدارآلمانی کردتبارشیرکو فتاح:
+ گزارش كوردنیوز از موفقیت فیلمساز كردستانی
+ آلبوم شهر خاموش کلهر برای حلبچه
+ آراء هیات داوران هفتمین جشنواره تئاتر کردی
+ محمد اوزون نویسنده و رمان نویس مشهور کردستان ترکیه: آثار و فعالیتها
+ معرفی صدا و سیمای کردستان
+ گزارشی از کنسرت بی سابقه شوالیه آواز ایران
+ تصاویری از تاریخ و فرهنگ کردستان
+ گزارش تصویری از حضور شجریان در کردستان عراق
+ «دارین زانیار» پاپ استاری با صدای سحرآمیز
+ گفت‌وگو با ابراهیم سعیدی كارگردان مستند بلند همه مادران من
+ بابك امینی در سینه فونداسیون جشنواره بین‌المللی كن
+ آلبوم موسیقی کردی "دیلان" منتشر شد.

صفحات :